Nepřehlédněte...
Stále možnost čerpat dotace z EU na vybrané kurzy! V případě plného schválení hradíte pouze 15% z ceny. Bližší info přímo u kurzů nebo na tel. 608 480 389Tetované obočí? Která metoda je nejlepší?
Tetované obočí? Která metoda je nejlepší
Text: Veronika Fleišer
26. února 2021 | 09:00 - článek vyšel na PrimaŽena.cz
Veronika Fleišer je jedna z nejrespektovanějších odbornic na permanentní make-up v ČR. Své uznání si vysloužila nejen jako školitelka a zakladatelka Fleiš Academy, akademii pro vzdělávání v oblasti permanentního make-upu a narušování kůže, ale především díky vysokým odborným znalostem kůže a složení pigmentů (tetovacích barev) a možných nežádoucích účinků.
Velmi často se setkávám s tím, že valná většina zákaznic se chce objednat na microblading. Vůbec se tomu nedivím, prezentované fotografie prací vypadají úchvatně přirozeně, jsou krásné těsně po vytetování…. Málokdy ale klientka ví, že metoda microbladingu pro ní není absolutně vhodná. Pojďme si tedy metody tetování obočí přiblížit. Každá metoda má své specifikace a úskalí. Cílem by mělo být především krásné vzhledné obočí, které se na Vaší pokožce vyhojí dobře a vzhledně. Z mé dlouholeté praxe Vám přiblížím, co se děje na různých typech kůže při rozdílných metodách.
Microblading
Metoda, při níž se pigment do kůže "vyřezává" ručním pérkem a čepelkou a vytvářejí se tak jednotlivé chloupky. Tato metoda je pro hodně zákaznic velmi lákavá, protože vypadá velmi přirozeně. Aby však microblading mohl být proveden správně, musí být "vyřezán" do správné hloubky kůže, kde se jedná o velmi povrchové řezy. Stylistka permanentního make-upu provádí řezy ručně, správným tlakem a musí se dobře orientovat v reakci kůže. Mladá a pevná pokožka je dobrým základem pro správně odvedený microblading. Navíc vyžaduje širší design obočí, aby se chloupky lépe vykreslovali. U starších klientek však široké designy již nejsou žádoucí.
Laicky řečeno, microblading je vhodný pouze pro mladou a bezproblémovou, spíše suší pleť. Vzhledem k tomu, že se jedná právě o velmi povrchovou metodu, u jiných typů kůže se pigment špatně usazuje a výsledky po vyhojení nevypadají dobře. Ne jedna klientka již byla zklamaná, protože po finálním vyhojení obočí nebylo tak krásné, jak se prezentuje těsně po vytetování. Vzhledem k náročnosti této procedury a problematickému usazování pigmentu je nutné také počítat s větším počtem korekcí – někdy jsou zapotřebí 2-3 i u zdánlivě vhodného typu pleti.
Metoda, při níž se pigment zapravuje do podkoží strojkem a tetovací jehlou. Obočí se takzvaně stínuje speciálními tahy, které vytvářejí tečky. Po zahojení se tečky v pleti změní na stín, který je pro pudrové obočí typický a vrchní i přední linie obočí tak nezůstane ostrá jako u plného obočí, ale s nádechem do ztracena.
Tato metoda je v podstatě vhodná pro jakýkoliv typ kůže, všeobecně je ale nejproblematičtější pleť mastnější a mastná. Na mastné pleti maz vyplavuje pigment pryč, mastné kyseliny mění jeho chemickou strukturu a proto se ihned po vyhojení může jevit rozpitě. Typickým jevem mastné pleti je vyhojení do šeda. U hodně mastné pleti bych permanentní make-up obočí zcela nedoporučila.
V neposlední řadě je potřeba vzít v potaz celkový zdravotní stav tetované osoby a celkový stav kůže. Nelze tetovat žádnou metodu při dermatitidě či jiných onemocněních kůže. Kontraindikace (stavy, kdy se tetovat nesmí) jsou:
- Cukrovka s aplikací inzulínu neboť lidi s cukrovkou mají všeobecný problém s hojením ran a hrozí jim větší riziko infekce.
- Kardiostimulátor, srdeční choroby - hrozí riziko stresu během aplikace a následné zdravotní komplikace.
- Cévní choroby, snížena srážlivost krve, léky na ředění krve – větší krvácivost je nepřítelem usazení pigmentu procedura tak bývá problematická a v případě nemožnosti zastavení krvácení může být i potencionálně nebezpečná.
- Snížená imunita – špatný průběh hojení a větší rizika infekce.
- Užívání antibiotik – antibiotika vylučují natetovaný pigment.
- Horečnaté stavy, akutní onemocnění či nachlazení – nemocné či unavené tělo není schopno dobře zacelit a hojit ránu a chránit tak tělo před infekcí.
- Kožní nemoc, dermatitida, vyrážka (včetně akutní alergické) apod – pigment se nikdy neusadí dobře, vždy bude mít nechtěný odstín.
- Rakovina v aktivním stádiu či rakovina kůže v jakékoliv fázi – tělo je velmi zatížené, špatně hojí, je zde vysoké riziko infekce a komplikací.
- Epilepsie – riziko spuštění záchvatu během ošetření.
- HIV, hepatitida či jiná přenosná nemoc – i přes veškeré dodržení hygienických požadavků a norem je zde riziko nakažení, zejména stylistky PMU, která se nedopatřením může píchnout tetovací jehlou apod. Dále také tělo špatně hojí rány, je vyšší riziko infekce.
- Alergie na kosmetické látky – špatný průběh hojení, komplikace, u alergie na barvivo se musí pak odborně odstraňovat lékařem apod.
- Alergie na anestetika – hrozí vážné zdravotní komplikace, ohrožení na životě.
- Těhotenství a kojení – změna hormonů, tělo vylučuje pigment, v ranné fázi těhotenství uvolňování chemických struktur barviv může poškodit plod.
- Psychické onemocnění či celková psychická nepohoda a úzkost – nerozhodná klientka, nespokojená sama se sebou, která má zkreslený obraz sama o sobě není vhodný kandidát na jakékoliv tetování s trvalým rozsahem a výsledek by klientce mohl spíše psychický stav zhoršit. Přílišná úzkost je překážkou při tetování.
Určitě se mě budete chtít zeptat, co tedy doporučuji? Všeobecně bych to shrnula: Pokud jste mladá s pevnou bezproblémovou pletí a chcete přirozený vzhled, můžete zvolit microblading. Pokud je vaše pleť již povadlejší či dokonce zralejší, mastná, pórovitá atd, zvolte pudrovou metodu, i ta se dá udělat jemně.
Nezapomeňte také zvolit kvalitní stylistku, nebojte se za ní dojet několik kilometrů. Jedná se o tetování v oblasti obličeje, místo je viditelné a nepovedený permanentní make-upu budete těžko skrývat. Odborná stylistka PMU s vámi projde vaše možnosti a zhodnotí stav kůže a navrhne vám nejhodnější metodu. V neposlední řadě také obočí vyměří, tak aby odpovídalo rysům vaší tváře a lichotilo vám. Pokud stylistka obočí nevyměřuje, je to první signál neodbornosti. Schválení předkresu a vyměření obočí by mělo být samozřejmostí, stejně tak jako konzultace barvy.
Pokud nevíte na koho se obrátit a hledáte kvalitní službu, hledejte mezi stylistkami PMU Fleiš Academy. Za jejich odbornost se mohu zaručit neboť všechny prošly mým školením a dlouhodobým monitoringem jejich práce. Logo naší akademie Fleiš Artist nedostane jen tak někdo, stojí na ním stabilní dlouhodobé výsledky a právě vysoká odbornost. Víte tedy, že se svěřujete do rukou těm nejlepším v ČR. Seznam certifikovaných stylistek PMU naleznete zde.
Doufám, že jsem Vám pomohla se rozhodnout správně a přeji vám, aby vaše obočí vypadalo podle Vašich představ.
Další články
ROZHOVOR PRO BEAUTY BIZZ, NĚMECKO
Kliknutím na tlačítko Přečíst více zobrazíte detail tohoto článku.
Přečíst víceVeronika Fleišer v časopise Estetika
V časopise Estetika vyšel článek s Veronikou, kde laicky vysvětluje koncovým zákaznicím co je vlastně podstatou a účelem pmu, proč plně nenahrazuje klasický make-up a jaké má limity. Účelem je osvěta, zbouraní všeobecně zaběhlých mýtů i to, aby klientky pochopily, co od PMU reálně očekávat. …
Přečíst více